בדיקת ליקויי בניה - כי ניתן למנוע עגמת נפש

בדיקת ליקויי בניה - כי ניתן למנוע עגמת נפש

ביקורת מבנים או "בדק בית" כפי שקוראים לזה בז'רגון המקצועי היא בעצם בדיקה יסודית מקצועית של הבית על ידי מהנדס בניין הבקיא בכל החוקים והתקנות בארץ וזו בדיקה שנועדה לאשר שאין ליקויי בניה או לאתר אותם, להתריעה בדבר קיומם ולעמוד את מחיר הנזק ואופן הטיפול. ליקויי בניה הם אינם אותם ליקויים אסתטיים אותם אתם מזהים בעיקר מי שמשפץ או בונה בית חדש (אי סימטריה בחריץ החלון וכו'), ליקויי בניה הם ליקויים חמורים במערכת הבניין היסודית. ליקויי בניה מובילים לבעיות של רטיבות, לחות, הווצרות סדקים וכיו"ב. ליקויי בניה אשר אינם מאובחנים ואינם מטופלים כראוי בשלב מוקדם הופכים להיות מכנה למבנה וכאמור לנפש.
 
ליקוי בניה - מהן ההשלכות של ליקויי בניה?
כפי שצויין תחילה, ליקויי בניה הם ליקויים במערכת היסודות של המבנה כולו ולכן באם העבודה לא בוצעה כהלה, בין אם זה בעקבות רשלנות ובין אם מדובר על טעות אנוש - הנזק שנעשה לבניין הוא בגדר פצצת זמן מתקתקת. רטיבות במערכת הבניין יוצרת סדקים בקירות ועלולה להוביל למצב של סדקים אשר נראים ויזואלית לעיני המתבונן אבל חמור מכך, סדקים בקירות המבנה אכן יכולים להוביל למצב של התמוטטות קיר או שלל קריסת תקרה. כמו כן, רטיבות בבניין מהווה מפגע סניטארי שכן כאשר מצברים מים בעיקר בחלקו התחתון של הבניין יש ריח חזק של עובש והתנאים האלה הם תנאי חממה עבור מזיקים למיניהם (עכברים, חולדות, ג'וקים ועוד).
 
ליקויי בניה - מה הסבירות שבבניין בו אני מתגורר קיימים ליקויי בניה?
אין שום ערבון לכך שבבניין בו אתם מתגוררים אין ליקויי בניה. יש סטיגמה רווחת משום מה לפיה ליקויי בניה ניתן לאתר רק במבנים ישנים או במבנים פשוטים בפריפריה אשר אינם נראים טוב חזותית ואילו בבנייני דירות יקרים בפרוייקטים חדשים ובעיקר בוילות מדהימות - אין מצב לקיום ליקויי בניה. אז זהו, שזו רק סטיגמה והיא ממש חסרת אחיזה במציאות! ליקויי בניה הם תוצאה של רשלנות ושל טעות אנוש וזה יכול להתרחש בכל אתר בניה בכל עת. בכל עת! בעיקר כיום, כאשר המדינה כולה נמצאת בתהליך צמיחה מואץ וקבלנים ויזמים גדולים בונים כמה פרוייקטים במקביל בכל רחבי הארץ, דווקא כיום יש סבירות גבוהה לבניה תוך כדי סיכון המבנה לאפשרות של ליקויי בניה.
 
ליקויי בניה הם לא רק מצב בו המבנה נמצא בסיכון של תקלות ומצב תחזוקתי ירוד, ליקויי בניה יכולים להוביל לסדרת בעיות רציניות של סיכון נפשות ואף של אובדן רישיון להפעלת עסק. כאשר מתבצעת ביקורת למבני עסקים ומבנים ציבוריים (בתי ספר, גנים, מסעדות ועוד) וקיימים ליקויי בניה חמורים, בעל העסק יכול לאבד את הרישיון להפעיל את המקום כתוצאה מהמצב הרעוע של המבנה (סדקים, רטיבות ועוד), ריחות טחב חזקים, תנאים סניטרים ירודים והצטברות עובש ומזיקים במבנה. אין טעם להמתין לביקורת חיצונית, חשוב לבצע ביקורת מבנים מבעוד מועד בכדי לאתר ליקויי בניה ולטפל בהם באופן יסודי ואפקטיבי כל עוד הבעיה טריה.