בדיקת דירה לגילוי ליקויים בשלבים מוקדמים

בדיקת דירה לגילוי ליקויים בשלבים מוקדמים

בדיקת דירה היא אחת ההשקעות החשובות שאתם יכולים לעשות בדירה שלכם. בין אם אתם רוכשים דירה חדשה ישר מהקבלן ובין אם אתם רוכשים דירה מיד שנייה בדיקת דירה יכולה לחסוך לכם כסף רב. כאשר מדובר בדירה חדשה, כל ליקוי שנתגלה בדירה לפני הרכישה וליקויים שמתגלים בדירה במהלך השנה הראשונה לרכישה צריכים להיות מטופלים על ידי הקבלן. אלה יכולים להיות דברים רבים ומגוונים כמו למשל סדקים בקירות. נכון, חוזרים ומזכירים לנו שבניין חדש "עובד" בשנה הראשונה לקיומו ולכן נוצרים סדקים בקירות, במיוחד באזור החלונות. חשוב לדווח על כך לקבלן ועל הקבלן לתקן ליקויים אלה. ליקויים נוספים מתגלים רק כאשר עוברים לגור בדירה.
 
הגעתם לדירה, המובילים השאירו את כל הרהיטים והארגזים בדירה החדשה וסגרתם את הדלת אחריכם. כבר ביצעתם בדיקת דירה והגשתם דיווח עם כל הליקויים לקבלן. סידרתם את הבית והרגשתם שהגעתם אל המנוחה והנחלה. ואז מסתבר שיש ליקויים שגם בדיקת בית לא מגלה בקלות. אחרי מספר שבועות של מגורים בדירה מסתבר שיש נזילות בצנרת למשל או שהדלת שנסגרה מצוין בעת בדיקת הדירה עכשיו לא נסגרת יותר או שהתריסים שפעלו בצורה נהדרת במשך חודש פתאום "נתקעים" בחצי הדרך למטה והמאוורר בשירותים הפסיק לעבוד. הרשימה יכולה להיות ארוכה כאורכו של המפרט הטכני של הדירה. אך אין הכרח שהדבר יהיה כך. לעיתים מספר הליקויים הוא קטן ומצומצם ולעיתים להיפך.
 
גם כאשר רוכשים דירה יד שנייה יש צורך בשירותי בדיקת בית. במקרה הזה בעל הדירה אמנם לא בהכרח יתקן את הליקויים ואף אין לו חובה לעשות כך על פי החוק. אבל בדיקת דירה שעומדים לרכוש מיד שנייה יכולה לתת אינדיקציה על התיקונים, השינויים והשיפוצים שיש לעשות בדירה וכך לתת לרוכש אמדן לגבי כמות הכסף שיהיה עליו להוציא לאחר רכישת הדירה. אמדן זה יכול לסייע במשא ומתן להפחתת מחיר הדירה.
 
יש אנשים שמרגישים שהם יכולים לעשות בדיקת דירה בעצמם. הם לוקחים את מפרט הדירה ועוברים פריט פריט וסעיף סעיף בכל חדר בדירה מול המפרט. אחרים מעדיפים לשכור את שירותיו של מהנדס המתמחה בתחום בדיקת דירה. בדיקת דירה על ידי מהנדס מומחה אמנם עולה כסף, אך אין זו עלות גבוהה במיוחד. לעומת זאת התועלת שאנו מקבלים מביצוע בדיקת דירה על ידי מהנדס מומחה גדולה. כאשר מהנדס מומחה מבצע בדיקת דירה הוא יכול למצוא דברים שאתם לא חשבתם עליהם כלל משום שיש לו את הידע ואת הניסיון. ומהנדס גם יודע מה התקן החוקי במדינה עבור כל פרט ויודע לקרוא נכון מפרט של דירה
.
כמו כן,  מעבר לכך שהוא מבצע בדיקת דירה, מהנדס מומחה נותן חוות דעת מקצועית כולל הוראות מה יש לתקן וכיצד ועלויות של תיקון הליקויים שנמצאו בדירה. חוות דעת זו קבילה גם בבית משפט אם עולה הצורך בכך.